BMW F800 Forum banner

αδειάζει η μπαταρία συνεχεια

19K views 6 replies 5 participants last post by  Johni 
#1 ·
αδειάζει η μπαταρία συνεχεια

Καλήμερα στην παρέα,
Αν και είμαι χρονιά μέλος σε αυτό το φόρουμ δεν έχω γράψει για πάρα πολύ καιρό και ζητώ συγνώμη. Θα εκτιμούσα πολύ την γνώμη σας πάνω σε ένα πρόβλημα που με ταλαιπωρεί εδώ και 2 μήνες. Μένω από μπαταρία και αλλάζεται στην εγγύηση στο συνεργείο στο Γέρακα. είχε αλλαχθεί πριν 15 μήνες μέσα στην εγγύηση οπότε μου την ξανά αλλάξανε. Όλα καλά για 2 μέρες και ξανά μενω στην αμφιθεας. οπότε την πηγαινω στον συνεργειο της bmw στην αμφιθεας. Την ελέγχουν και μου λένε ποινιο. Όποτε αρχίζω το ψάξιμο γιατί μου είπαν περιπου 800 ευρο καινούργιο. Τέλος πάντων το βρίσκω από αγγλια 180+30 μεταφορικά μεταχειρισμενο απο ένα site motorworks. Tο περιμένω, έρχεται και τους το πάω, το τοποθετούν ελέγχουν, και λέω όλα καλά. Έχουν περάσει μερικές εβδομάδες και προχθές ξαναμενω. Βρισκόμουν μεταμόρφωση και βρίσκω μπαταρία varta 55 ευρό.Original νομίζω 130 κάτι ευρό την τοποθετώ μόνος, περνει μπρος και χθες πάλι νεκρό.
Θα εκτιμούσα την γνώμη σας. Μπαταρία δεν είναι, ποινιο γεν νομίζω να είναι και αυτό χαλασμένο. μήπως εναλακτης η κάτι άλλο!!!!!![:(][:(][:(][:(][:(]
 
See less See more
#2 ·
Επειδή τα μηχανάκια μας έχουν CANBus, αν υπάρχει διαρροή κάπου, αυτό το "βλέπει" ο εγκέφαλος και βγάζει βλάβη για το εξάρτημα η τροφοδοσία του οποίου έχει τη διαρροή. Όταν το πήγες στο συνεργείο (Γέρακα/Αμφιθέα) διαβάσανε τις βλάβες του εγκεφάλου;

Όταν λες πηνίο εννοείς μάλλον τον οπλισμό του στάτη στον εναλλάκτη. Ο ρότορας αποκλείεται να απομαγνητίστηκε (δεν έχω ακούσει ποτέ να συμβαίνει τέτοιο πράγμα) οπότε ο εναλλάκτης σου είναι μάλλον ΟΚ.

Έχεις πολύμετρο; Ξέρεις να το χρησιμοποιείς για να μετράς τάση και ένταση; Για να σιγουρευτέις ότι δουλεύει ο εναλλάκτης κλπ (δηλαδή ότι φορτίζει η μπαταρία) μέτρα την τάση της πριν και μετά από μια βόλτα ~50χλμ χωρίς στάσεις και αν είναι ψηλότερη σημαίνει ότι η μπαταρία φορτίζει.

Επίσης αν θες μπορώ να μετρήσω πόσο ρεύμα (αμπέρ) τραβάει σε "φυσιολογική" κατανάλωση με σβηστό διακόπτη και με αναμμένο το μοτέρ για να συγκρίνεις με τις δικές σου μετρήσεις. Το ρεύμα που τραβάει η μίζα (για να δεις αν η διαρροή σου είναι εκεί) δεν μπορώ να το μετρήσω γιατί χρειάζεται πολύμετρο τουλάχιστον 50Α (το δικό μου είναι μέχρι 20Α).
 
#3 ·
για αρχή ευχαριστώ πολύ για την απάντηση. το πήγα με την mobile care σήμερα το πρωί στον γέρακα στο συνεργειο. μου είπανε ότι είναι ο εναλακτης οπότε θέλω να πιστεύω πως θα κάνανε τους σχετικούς ελέγχους. Αύριο θα το πάρω και θα τους ρωτήσω περισσότερα.Και πάλι ευχαριστώ!!
 
#6 ·
καλησπέρα, ελπίζω να είναι οκ το μηχανάκι σου τώρα, είχα και εγώ ανάλογο πρόβλημα και δυστηχώς η αιτία ήταν η μη ανταπόκριση του εγκεφάλου του κοντερ (trip computer).
Όταν έβαζαν το μηχανάκι στον Η/Υ δεν μίλαγε το κοντερ, επίσης είχα παρατηρίσει ότι όταν έμενα από μπαταρία τα ΚΜ γύρναγαν πίσω σε συγκεκριμένο νούμερο. Η λύση ήταν αλλαγή κοντέρ
γενικά όλων των οργάνων, κόστος αν θυμάμε καλά γύρο στα 700ευρο μετά από κάποια έκτωση. Τα άλλαξα και το πρόβλημα λύθηκε.
 
This is an older thread, you may not receive a response, and could be reviving an old thread. Please consider creating a new thread.
Top