BMW F800 Forum banner

F800 S/st Προβλήματα

62K views 197 replies 13 participants last post by  xntalton 
#1 ·
Για χαρά στην παρέα,

Και εγώ κάτοχος F800ST γραφίτη από Αθήνα (Full extra εκτός tire pressure indicator).

Τι να πει κανείς για αυτή τη μηχανή; Ας τα πάρω από την αρχή τα πράγματα ξεκινώντας από κάποια ασήμαντα αλλά και τόσο σημαντικά στοιχεία που πρέπει όλοι μας να καταθέτουμε πριν ξεκινήσουμε τα σχόλια για την οποιαδήποτε μηχανή! Αυτά είναι τα ακόλουθα:

Τι περιμένω από το καινούριο μου μηχανάκι;
Τι με χάλασε στο παλιό μου (εάν και εφόσον είχα!);
Τι ικανότητες οδήγησης έχω;
Ποσά χρόνια εμπειρίας έχω σαν δικυκλοστής;

Θα μπορούσα να απαριθμήσω και άλλα στοιχεία αλλά αυτά θεωρώ πως είναι η βάση για αρχή. (Καθαρά Προσωπική Θέση).

Σαν αναβάτης μου αρέσουν οι ροπάτες μηχανές. Οδηγώ μηχανή τα τελευταία 12 χρόνια με αποχή τα τελευταία δύο πριν πάρω τη μπουμπού μου. Μου αρέσει η άνεση και αποφεύγω μηχανές χωρίς ABS. Σαν οδηγός θεωρώ τον εαυτό μου μέτριων ικανοτήτων και δεν μπόρεσα ποτέ να καρφώσω πάνω από μια ταχύτητα σε σούζα. Έχω μπει δύο φορές σε πίστα και πάντα ζήλευα τα φιλαράκια μου που ξύνουν γόνατα (Κωστάκι, Θάνο και Μηνά σας αγαπώ αλλά δε σας προλαβαίνω ρεεεεε!!!). Σε γενικές γραμμές είμαι συντηρητικός και φοβητσιάρης με την καλή έννοια. Κλειστές διαδρομές με σχετικά καλούτσικα χιλιόμετρα (Για τα δικά μου standards) είναι οι αγαπημένες μου. Δε θα έπαιρνα ποτέ motoχέστρα (HD, μεγάλες Jap ή BMW και φυσικά scooters…..καθαρός κολληματίας με το συμβατικό και ευέλικτο δίκυκλο). Τώρα θα είναι εύκολο να καταλάβετε γιατί και πως σχολιάζω το ST μου.

Τη μπουμπού μου την έχω σχεδόν ενάμιση χρόνο (8.000 Km). Τα συναισθήματα ανάμικτα. Υπάρχουν φορές που σκέπτομαι να τη δώσω και άλλες πάλι που με κάνει να τη γουστάρω αφάνταστα. Αλλά ένα - ένα θα τα πάρω από την αρχή.

Στα θετικά της μπουμπούς θα έβαζα τα κάτωθι:

1. Εξωπραγματική κατανάλωση. Έχω καταφέρει στην εθνική να δω ρεζέρβα μετά από 318 χιλιόμετρα. Και μάλλον θα πρέπει να είχα καμιά 40αρα υπόλοιπο αλλά δε θέλησα να παίξω με τη μαμά τύχη.
2. Πολύ καλή θέση οδήγησης και δε πονά ο ποπός. Θα ήθελα μόνο να είχε ένα «κλικ» παραπάνω ψωμί η σέλα λίγο πριν τη βάση του ψεύτικου tank για να μη κοπανάω τα απαυτά μου στα ‘καλά’ φρένα και στους λάκους.
3. Τρομερό μπροστινό φρένο. Μπράβο στη BMW Motorrad που επέλεξε Brembo.
4. Το καλύτερο μπροστινό ABS σύστημα που έχω οδηγήσει σε μηχανή. (Θα πω και τα αρνητικά βέβαια επ’ αυτού!!!!! Που είναι αρκετά.)
5. Τρομερή ποιότητα κατασκευής (Φανταστικά πλαστικά…αλλά έχει και κάποιες χοντρό μαλ…ες..!).
6. Ιμάντας…..όλα τα λεφτά.
7. Φώτα……η μέρα νύχτα και μπρος και πίσω.
8. Σχεδίαση από τη μέση και πίσω…..μπιμπελό.
9. Κεντρικό stand…..άψογο.
10. Υπερβολικά προβλέψιμο σε κάθε φάση οδήγησης (Θα το πρωτινά και σαν πρώτη μεγάλη μηχανή μετά από λίγο καιρό με λιγότερα κυβικά σαν ξεκίνημα).
11. Πολύ καλή αίσθηση στις στροφές, θέλει όμως άλλα λάστιχα. (προς αποφυγή παρεξηγήσεων δεν έχει την αίσθηση των super sport μηχανών αλλά μπορεί να σε κάνει αρκετά χαρούμενο σε πίστα ή και σε κλειστή διαδρομή. Άλλωστε ούτε το S αλλά πόσο μάλλον το ST δεν προορίζονται για τέτοια χρήση.)
12. Τρομερή 3η. Γενικά ξεχνάς να αλλάξεις ταχύτητα. Και στην εθνική με 6η πας Θεσσαλονίκη.
13. Το βάρος / ζύγισμα σε συνδυασμός με τη MEGA scooter συμπεριφορά του μοτέρ μέχρι τις 4.300 rpm κάνουν τη μπουμπού μοναδική στη κατηγορία της και φιλική για καθημερινή χρήση μέσα στη πόλη.
14. Στη πόλη είναι πολύ βολικό και χωρά παντού ακόμα και με τα mirror extenders που του έχω βάλει.
15. Οι καθρέφτες (αν και για τα κυβικά μου χρειάστηκα mirror extenders για να έχω επαφή με τον ‘πίσω’ κόσμο) είναι σταθεροί ακόμα και μετά τα 160 Km χωρίς κραδασμούς. Γενικότερα το μοτέρ δεν φέρνει κραδασμούς ακόμα και στα ψηλά παρόλο που τα F800 έχουν φιλοσοφία μονοκύλινρου με τη φάση στα 360.
16. Πολύ καλή κονσόλα οργάνων με τρελή ποιότητα.
17. Πολύ βολικοί διακόπτες με τρελή ποιότητα και αυτοί.
18. Πολύ καλή θέση του ντεπόζιτου. (Μόνο κακό, πρέπει να κατέβεις για να φουλάρεις γκαζολίνα!!!)








Στα αρνητικά της μπουμπούς θα έβαζα τα κάτωθι:


1. Η μαμά ζελατίνα δεν προσφέρει προστασία ειδικά εάν είσαι ψηλός. Έβαλα ζελατίνα CalSci 21 ιντσών και πέτυχα σωστή κάλυψη αλλά τώρα ξεκουφάθηκα!
2. Το καζανάκι του ABS είναι γελοίο για τα αναμενόμενα standards της BMW και εξέχει υπερβολικά από το τιμόνι. Είναι λες και η BMW το είχε ξεχάσει και το έβαλε εκεί την τελευταία στιγμή.
3. Δεν υπάρχει αποθηκευτικός χώρος πουθενά….ούτε κάτω από τη σέλα.
4. Η θέση της μπαταρίας είναι άστα να πάνε και κοπανάει στις λακκούβες.
5. Το πιρούνι είναι πολύ μαλακό και δείχνει να κουράζετε εύκολα. Θεωρώ γελοίο από μέρους της BMW που μηχανή αξίας 11.200 euro δεν έβαλαν πιρούνι έστω και με μία τυπική ρύθμιση.
6. Απουσία αίσθησης του πίσω φρένου. (Το πίσω ABS πιάνει όποτε θέλει!)
7. ΠΡΟΣΟΧΗ στο ABS όταν φρενάρετε σε δρόμο με ανωμαλίες. Κυριολεκτικά η μηχανή μένει χωρίς φρένα για τουλάχιστον 1 με 1.5 sec. Το σύστημα ABS που χρησιμοποιεί η BMW έχει μια ιδιαιτερότητα. Κατά την διάρκεια ενεργοποίησης του, εάν κάποιος τροχός βρεθεί στον αέρα τα φρένα ξεμπλοκάρουν για τουλάχιστον 1 sec. Η BMW δεν έχει πάρει επίσημη θέση επ’ αυτού. Έχω καταφέρει να το αναπαράψω πάνω από 5 φορές, αλλά την πρώτη φορά που μου έτυχε τα έκανα πάνω μου. Η μόνη λύση σε αυτό είναι να κρατάμε αποστάσεις. Το φαινόμενο αναφαίρετε και από άλλους μέσα στο F800riders forum.
8. Ενώ η ποιότητά κατασκευής είναι τρομερή οι περισσότερες βίδες έχουν την τάση να σκουριάσουν ή να ξεφλουδίσουν. (Γιατί ρε BMW;)
9. Ο Ιμάντας είναι όλα τα λεφτά αλλά το PULLEY μετάδοσης κάνει θορύβους επαφής με το ιμάντα και πολύ φοβάμαι ότι ευθύνεται για πρόωρο ξέφτισμα.
10. Κεντρικό stand…..άψογο, πλαϊνό απαράδεκτο.
11. Θέλει άλλα λάστιχα, τα μαμά είναι απαράδεκτα. Οδήγησα φίλου με METZELER Z6 και η μηχανή γίνετε τρομερή και σε αίσθηση και σε κράτημα.
12. Ο ηλεκτρονικός δείκτης βενζίνης δεν είναι αξιόπιστος και φτάνει μέχρι 225Km αυτονομίας στη καλύτερη των περιπτώσεων. Τους τελευταίους 2 μήνες δε δεν έχω καταφέρει να δω τιμή πάνω από 204 Km.














ΚΑΙ ΤΩΡΑ ΤΑ ΚΑΛΑ…….

Στη μπουμπού μου μετά από πολύ μουρμούρα στο Dealer μου, στο service των 5000Km εφαρμόστηκε η πλήρης καμπάνια που περιλάμβανε:

Βαρύτερο PULLEY μετάδοσης για ομαλότερη μετάδοση.
Αλλαγή των μπουζί (Ένα από τα δυο βρέθηκε με μεγαλύτερο διάκενο από το επιτρεπτό).
Τοποθέτηση ροδέλας συμπλέκτη για καλύτερη ψύξη και αποσύμπλεξα 1ης .
Έλεγχος Flow-meter (No fault found).
Έλεγχος πεταλούδων (No fault found)
Έλεγχος – Επαναπρογραμματισμός διαχείριση ανάφλεξης / μίγματος. (Fault found at the 82% of the initial uploaded program – Error fixed)

Παρόλα αυτά:

13. Κάποιες φορές μου πετάει την 1η και μου ρίχνει νεκρά ειδικά όταν ζεσταθεί μέσα στην πόλη.
14. Σε γρήγορες αλλαγές από 1η σε 2α δεν κουμπώνει εύκολα και πέφτω σε νεκρά με 6 χιλιάρικα στο στροφόμετρο και τα βλέμματα άλλων δικυκλιστών πάνω μου με απορία!!! (Στα βλέμματα διαβάζω την έκφραση….ΤΟ ΕΣΠΑΣΕ Ο ΚΟΥΛΟΣ)
15. Τη νεκρά τη βρίσκει όποτε θέλει.
16. Το injection έχει απότομη αίσθηση. Η switch-on / switch-off ηλεκτρικού μοτέρ αίσθηση είναι πολύ έντονη ειδικά σε χαμηλές στροφές μέχρι τις 2.800 rpms.
17. Το μοτέρ έσβηνε μετά από ώρα χρήσης σε σταθερά rpm με το που κατέβαζα ταχύτητες. Είναι το μόνο πρόβλημα που λύθηκε μετά την εφαρμογή της καμπανιάς.
18. Στο ρελαντί οι στροφές παίζουν μετάξι 1.100 – 1.200 αλλά δεν με ενοχλεί.
19. Το μοτέρ κάνει λες και έχει καταπιεί στραγάλια και ακούγεται σαν τραχύ Boxer. Ο ήχος αλλάζει με το τράβηγμα του συμπλέκτη.
20. Από στάση ή εν κινήσει στο εύρος στροφών από 2.000 μέχρι 2.900 rpms ακούγεται θόρυβος μέσα από το μοτέρ λες και χτυπάνε βαλβίδες ή πυράκια….ή κάτι τέλος πάντων. Έχω δοκιμάσει και 95 και 98 αλλά και 100 LRP αλλά δεν αλλάζει τίποτα. Σκέφτηκα μέχρι και την τρόμπα λαδιού αλλά η πίεση λαδιού δείχνει normal. Πήγα στο Dealer και η απάντηση ήταν ότι είναι o φυσιολογικός ήχος λειτουργίας όλων των F800. Δεν πείστηκα βέβαια ειδικά όταν είδα ένα κόκκινο S στο service area με ανοιγμένο μοτέρ στα 547 Km από κομμένη μπιέλα.

ΑΥΤΑ!

Ελπίζω να τα λέμε συχνότερα μάγκες και αν θέλετε να βρεθούμε με την πρώτη ευκαιρία
 
See less See more
#2 ·
ΚΑΛΩΣ ΟΡΙΣΕΣ ΚΙ ΕΣΥ ΣΤΗΝ ΠΑΡΕΟΥΛΑ ΜΑΣ. ΟΛΑ ΟΣΑ ΓΡΑΦΕΙΣ ΕΙΝΑΙ ΠΕΡΑ ΓΙΑ ΠΕΡΑ ΑΛΗΘΙΝΑ . ΔΥΣΤΥΧΩΣ ΚΑΙ ΕΥΤΥΧΩΣ. ΓΙΑ 8000 ΧΛΜ ΤΟΕΧΕΙΣ ΨΑΞΕΙ ΠΟΛΥ ΤΟ ΘΕΜΑ. ΜΑΛΙΣΤΑ ΑΥΤΟ ΜΕ ΤΗΝ ΑΛΛΑΓΗ 1ΗΣ - 2ΑΣ ΜΟΥ ΣΥΜΒΑΙΝΕΙ ΣΧΕΔΟΝ ΣΤΟ 50-60% ΤΩΝ ΠΕΡΙΠΤΩΣΕΩΝ.
ΘΕΛΩ ΝΑ ΣΟΥ ΚΑΝΩ ΜΙΑ-ΔΥΟ ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ .
- ΕΧΕΙΣ Manual ?
- ΤΙΣ ΑΛΛΑΓΕΣ ΠΟΥ ΕΚΑΝΕΣ Π.Χ. ΤΟ ΤΡΟΧΑΛΙΑΚΙ ΤΟΥ ΙΜΑΝΤΑ, ΗΤΑΝ ΜΕ ΧΡΕΩΣΗ ΔΙΚΗ ΣΟΥ?
- ΑΦΟΥ ΑΛΛΑΞΕΣ ΖΕΛΑΤΙΝΑ ΑΥΞΗΘΗΚΕ Ο ΘΟΡΥΒΟΣ, ΑΛΛΑ ΔΕΝ ΣΕ ΧΤΥΠΑΕΙ Ο ΑΕΡΑΣ ?
 
#3 ·
Για χαρά jof,

Χαίρομαι που απάντησε κάποιος.

Έκατσα εχτές το απόγευμα και έγραψα ολόκληρη νουβέλα γιατί είμαι αρκετά προβληματισμένος με τη μπουμπού μου, αλλά τη γουστάρω.

Τώρα σχετικά με τις ερωτήσεις:

1. Θα ήθελα να έχω το ηλεκτρονικό manual αλλά δυστυχώς δεν το έχω. Από ότι είδα στο συνεργείο η BMW παρέχει σε όλους τους αντιπροσώπους της ένα ηλεκτρονικό manual που ταυτόχρονα δίνει και όλες τις οδηγίες συντήρησης. Το σύστημα από ότι είδα είναι σχετικά φιλικό προς το χρήστη αλλά κολλούσε συνέχεα. Η BMW Γερμανίας στέλνει σους αντιπροσώπους της σχετικές οδηγίες και Service Bulletins (SB) που αφορούν στα διάφορα προβλήματα του εμφανίζουν κατά καιρούς τα μπιμεράκια μας. Στο συνεργείο τα SB που αφορούσαν στο S και το ST ήταν πολλά και αφορούσαν κυρίως F800 που κατασκευάστηκαν από Β’ εξάμηνο 2005 μέχρι και Β’ εξάμηνο 2007.
2. Για την καμπάνια δεν πλήρωσα τίποτα. Η μόνη χρέωση ήταν τα λαδάκια και το φίλτρο.
3. Η ζελατίνα είναι πραγματικά φοβερή. To ST μου έγινε πραγματικό touring! Η προστασία από το αέρα σε θώρακα και ώμους είναι φανταστική ακόμα και στα 180. Μετά κοσκινίζει αλλά σε αυτό φταίει η βαλίτσα. Άλλωστε και στο εγχειρίδιο αναφέρει ξεκάθαρα ότι δεν πρέπει να ξεπερνάς τα 180 με βαλίτσα.

Τώρα για το θέμα του θορύβου νομίζω πως δεν υπάρχει λύση σε αυτή τη μηχανή καθαρά λόγο σχήματος fairing αλλά και επιλογή κράνους. Επίσης ο θόρυβος σχετίζεται και με τα φυσικά χαρακτηρίστηκα του αναβάτη όπως επίσης και με την στάση που επιλέγει. Για παράδειγμα όλες οι κατασκευάστριες εταιρίες (Ακόμα και η Arai) όταν τσεκάρουν τα κράνη για dB τα τοποθετούν στην αεροσήραγγα υπό εμπρόσθια κλήση 20 μοιρών. Κάνεις μας ώμος δεν οδηγά σε καθημερινή βάση σε τόσο επιθετική στάση…..! Anyway.

Ελπίζω να βοήθησα.
 
#4 ·
Αρχηγέ εγκρίνω και επαυξάνω κάθε σου λέξη!! Θα συμπληρώσω μόνο μερικές΄προσωπικές λεπτομέρειες...
1. Το μηχανάκι το έχω από 1ο/2008 (F 800ST γραφίτης). Πρέπει να είναι το νεώτερο της παρέας (το πήρα καινούριο και ήρθε κατ ευθείαν από Γερμανία, δεν το είχαν στην έκθεση)
2. Η διαφορά από τα δικά σας είναι στο τελικό της εξάτμισης...δεν είναι γυαλιστερό ανοξείδωτο αλλά βουρτσισμένο αλουμίνιο
3. Χιλιόμετρα 5600 η συντριπτική πλειοψηφία τους σε συνθήκες απάνθρωπης κίνησης. (και δύο ταξιδάκια) ΚΑΜΜΙΑ ΜΑ ΚΑΜΜΙΑ βλάβη so far... το παραμικρό!!
4. Το κιβώτιο βαράει σαν πουτάνα...έχανε την 6η κατά το στρώσιμο (από 5η πήγαινε σε νεκρό) Τώρα όλα τέλεια όσον αφορά τις αλλαγές. Λόγω θορύβου ρώτησα το συνεργείο (το γνωστό στον Γέρακα...) αν χρειαζόταν την ανάκληση του κιβωτίου και μου απάντησαν ότι στα μοντέλα 08 την ενσωματώνουν από το εργοστάσιο. Όλα καλά λοιπόν και απλά έχω συνηθίσει τον θόρυβο...
5. ΣΗΜΕΡΑ ΑΠΛΑ ΘΑ ΣΚΟΤΩΝΑ ΕΝΑ ΠΑΙΔΑΚΙ... πετάχτηκε πίσω από ένα λεωφορείο και πάτησα φρένο πανικού με 20 km/h. Εκείνη την ώρα περνούσα από ανωμαλία και... έμεινα χωρίς φρένα!!! ΤΕΛΕΙΩΣ!! (όπως καταλάβατε έχω κι εγώ ABS)΄Το παιδί σώθηκε γιατί είχα διαβάσει το post ενός αμερικάνου που έλεγε αφήνουμε τελείως τα φρένα και ξαναπατάμε... Εννοείται μετά έκανα δεξια, έσβησα, ξεκαβάλησα και έκανα κάνα τέταρτο να συνέλθω...
6. Έχω 4 ζελατίνες.... Την μαμά (τελείως μα τελείως άχρηστη για το ύψος μου, την κρατάω για όταν το πουλήσω), μία λίγο ψηλότερη της Kappa (δουλεύει μόνο αν "φιλήσω" ντεπόζιτο), μία ιδιοκατασκευή μικρούλα (΄φτάνει μέχρι λίγο πάνω από τα όργανα) και είναι απίστευτα πιο ήσυχη από την μαμά απλά δεν καλύπτει στο ταξίδι, με αυτήν κυκλοφορώ κάθε μέρα μέσα στην πόλη αλλά και κοντινά ταξιδάκια. Τέλος ένα τερατάκι της Ζtechnik (Vstream) καθαρά για πολύωρη τουριστική χρήση. Είναι γεγονός ότι φαντάζει τεράστια πάνω στην μηχανή αλλά γαμάει και δέρνει στο ταξίδι οπότε εμένα μου φτάνει και περισσεύει!!
7. Λαστιχάκι μαμακίσιο Bridgestone Battlax BT-020. Δεν με έχει πουλήσει ΠΟΤΕ.

Αυτά τα ολίγα...είναι η πρώτη μου μηχανή (είχα scooter πριν) και είμαι τρελλά ερωτευμένος μαζί της!!
 
#5 ·
Χοχο!
1.Ντεποζιτο αυτονομια με χρηση 120-140χλμ ταχυτητα μου εβγαλε 420χλμ προτου ο υπολογιστης ταξιδιου γραψει παυλιτσες-οτι δηλαδη "φιλε πας με αναθυμιασεις ταισε το γρηγορα".Βεβαια εχω καιρο να το ξαναδοκιμασω και να δω αν ισχυει ακομα.
2.Τελικα η μπαταρια ειναι αυτο που κοπαναει σε καθε λακουβα και εχω δεσει τα παντα πανω στη μοτο...
3.Αυτο με το ΑΒS και τις λακουβες-ανωμαλιες το χω βιωσει χωρις να ξερα οτι ηταν προβλημα και παντα σε τετοιες φασεις κλειστο γκαζι και τσιμπητο φρενο και ολα καλα.
4.Σε ποιον εμπορο πηγες και σου διορθωσε τα ανωθεν-μπουζι προγραμμα?Εχει ακουστει οτι τα αρχικα μοντελα επασχαν σε αυτο τον τομεα.
Εμενα μια φορα εχω παει 3 φορες για τη βαλβιδα πισω φως φρενου και ενω χρηζει αντικαταστασης την επισκευαζουν και μετα απο κανα 2βδομαδο τα παιζει παλι.Απο τα μεγαλα μειον η ελλειψη σοβαρου αντιπροσωπου.
5.Το κεντρικο σταντ εμενα οταν εκλεινε μου χτυπαγε το ψαλιδι.Εστω και αν ηταν εργοστασιακο.
6.Με το που αλλαξα λαστιχα -Dunlop Roadsmart-λυθηκαν πολλα.
α)το μηχανακι απεκτησε τρομερο φρεναρισμα-σε βαθμο που να γονατιζει.
β)σταματησε να μπαινει τοσο συχνα το πισω Abs και να πετα κωλους σε εκκινησεις
γ)ξεκινησα να μαθαινω να στριβω.
Εγω εχω 16000χλμ και μαλλον ειμαι ο παλιοτερος...
 
#6 ·
ΞΕΡΕΙΣ ΤΩΡΑ ΜΠΕΡΔΕΥΟΜΑΣΤΕ ΓΙΑΤΙ ΓΡΑΦΟΥΜΕ ΕΔΩ ΚΙ ΕΚΕΙ ΚΑΙ ΓΙΝΕΤΑΙ ΕΝΑΣ ΧΑΜΟΣ. ΕΓΩ ΕΧΩ ΝΑ ΠΩ ΤΑ ΕΞΗΣ :
1) Abs
ΑΝ ΤΟ ΠΙΑΣΕΙΣ ΛΙΓΟ , ΣΤΟ ΠΕΤΑΕΙ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΝΑ ΠΙΑΣΕΙΣ "ΚΑΛΑ" -ΓΕΡΑ.
ΤΟ ΠΙΣΩ ΠΕΤΑΕΙ ΚΟΛΙΕΣ ΣΥΧΝΑ (ΟΤΑΝ ΠΙΑΝΕΙ)
2)ΛΑΣΤΙΧΑ
ΕΒΑΛΑ ΚΙ ΕΓΩ ΤΑ ΙΔΙΑ ΠΟΥ ΕΙΧΕ , ΑΛΛΑ ΜΟΥ ΕΙΠΑΝ ΓΙΑ Metzeler ΜΕ ΠΙΟ ΜΑΛΑΚΗ ΓΟΜΑ. ΤΗΝ ΑΛΛΗ ΦΟΡΑ ΘΑ ΤΟ ΣΚΕΦΤΩ (ΕΦΟΣΟΝ ΘΑ ΕΧΩ ΚΑΙ ΤΟ ΜΗΧΑΝΑΚΙ)
3) ΔΙΑΡΡΟΕΣ
ΕΧΩ ΔΕΥΤΕΡΗ ΦΟΡΑ ΚΑΙ ΔΥΣΤΗΧΩΣ ΑΚΟΜΑ ΔΕΝ ΤΟ ΠΗΓΑ :( ΑΛΛΑ ΕΙΝΑΙ ΜΙΚΡΟΤΕΡΗ
4) ΠΑΡΑΠΟΝΑ
ΤΟΥΣ ΕΙΠΑ ΝΑ ΔΟΥΝ ΓΙΑΤΙ ΔΕΝ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΒΑΛΩ ΜΠΡΟΣΤΑ ΜΕ ΤΑΧΥΤΗΤΑ ΚΑΙ ΜΟΥ ΕΙΠΑΝ ΟΚ (ΟΤΙ ΤΟ ΕΦΤΙΑΞΑΝ), ΟΜΩΣ ΔΕΝ ΕΚΑΝΑΝ ΤΙΠΟΤΑ. ΚΑΠΟΙΟΙ ΠΩΛΗΤΕΣ ΔΕΝ ΗΞΕΡΑΝ ΚΑΝ ΟΤΙ ΓΙΝΕΤΑΙ ΑΥΤΟ . ΜΙΛΑΩ ΓΙΑ ΤΗΝ ΕΚΘΕΣΗ.ΑΠΟ ΤΟΤΕ ΕΧΩ ΤΟ ΠΡΟΒΛΗΜΑ.
5) ΚΙΒΩΤΙΟ
ΚΑΛΑ ΑΝ ΔΕΝ ΤΟ ΞΕΡΕΙΣ ΣΙΓΟΥΡΑ ΝΟΜΙΖΕΙΣ ΟΤΙ ΕΣΠΑΣΕ. ΘΕΛΕΙ ΣΤΡΟΦΕΣ ΣΩΣΤΕΣ ΓΙΑ ΝΑ ΜΕΙΩΘΕΙ Ο ΘΟΡΥΒΟΣ ΣΤΙΣ ΑΛΛΑΓΕΣ. ΤΙ ΣΑΣΜΑΝ ΕΙΝΑΙ ΣΥΓΧΡΟΝΙΖΕ ?
6) ΧΙΛΙΟΜΕΤΡΑ
22000 ΧΛΜ , ΑΛΛΑ ΕΧΩ ΚΑΙ ΕΝΑ Fuoco ΓΙΑ ΚΑΘΕ ΜΕΡΑ ΟΠΟΤΕ ΒΑΛΕ ΚΙ ΕΚΕΙ ΑΛΛΕΣ 4000 ΧΛΜ. ΠΟΥ ΓΛΥΤΩΣΕ ΤΟ F
7) ΑΓΟΡΑ
ΣΕΠΤΕΜΒΡΙΟΣ 2006.
8) ΓΕΝΙΚΗ ΕΙΚΟΝΑ
ΚΑΛΗ ΕΩΣ ΠΟΛΥ ΚΑΛΟΥΤΣΙΚΗ

ΛΕΝΕ ΟΤΙ ΕΙΣΑΙ ΕΡΩΤΕΥΜΕΝΟΣ , ΜΕΧΡΙ ΝΑ ΞΑΝΑΕΡΩΤΕΥΤΕΙΣ. ΚΑΤΙ ΣΚΕΦΤΟΜΑΙ ΤΩΡΑ ΤΕΛΕΥΤΑΙΑ
ΥΠΕΡΚΑΤΑΝΑΛΩΤΙΣΜΟΣ . ΠΗΡΕ Ο ΦΙΛΟΣ Ο ΞΑΔΕΛΦΟΣ ΚΛΠ. ΕΓΩ ΘΑ ΜΕΙΝΩ ΜΕ ΤΟ ΠΑΛΙΟ?
ΚΑΘΕ ΜΗΧΑΝΑΚΙ ΕΧΕΙ ΚΑΤΙ ΔΙΑΦΟΡΕΤΙΚΟ. ΕΝΑ ΓΙΑ ΧΩΜΑ- ΕΝΑ ΓΙΑ ΠΟΛΗ- ΕΝΑ ΓΙΑ ΤΑΞΙΔΙ ΚΛΠ ΜΑΚΑΡΙ ΝΑ ΕΙΧΑΜΕ ΧΡΗΜΑ ΜΕ ΤΟ ΤΣΟΥΒΑΛΙ
ΠΑΝΤΡΕΙΑ Ή ΣΗΜΕΡΑ ΕΔΩ ΑΥΡΙΟ ΑΛΛΟΥ? ΠΑΛΙΑ Bmw ΕΙΧΑΝ "ΓΙΑ ΠΑΝΤΑ" . ΤΩΡΑ ΒΓΑΖΟΥΝ ΜΗΧΑΝΕΣ ΕΜΠΟΡΙΚΕΣ , ΜΕ ΔΙΑΦΟΡΑ ΘΕΜΑΤΑ Ή ΘΕΜΑΤΑΚΙΑ. ΔΕΝ ΘΑ ΤΟΥΣ ΛΥΣΩ ΕΓΩ ΤΑ ΠΡΟΒΛΗΜΑΤΑ ΩΣ ΠΕΙΡΑΜΑΤΟΖΩΟ. ΜΕΓΑΛΗ ΕΤΑΙΡΕΙΑ ΕΙΝΑΙ ΑΣ ΚΑΝΕΙ ΤΑ ΚΟΥΜΑΝΤΑ ΤΗΣ.
ΣΙΓΟΥΡΑ ΜΕΤΡΑΕΙ ΤΟ ΣΗΜΑ ΤΗΣ ΕΤΑΙΡΕΙΑΣ ΟΤΑΝ ΤΟ ΠΟΥΛΑΣ.
 
#7 ·
georgeF800 η αλήθεια είναι ότι όλες οι F800 S/ST μετά το Β εξάμηνο του 2008 δεν παρουσιάζουν τα προβλήματα που προανέφερα.

Όσο αφορά το πρόβλημα 5ης και 6ης μη το παρατήσεις. Τράβα στην αντιπροσωπεία για τη καμπάνια της ροδέλας δίσκων συμπλέκτη. Το γνωστό συνεργείο στον Γέρακα είναι από τα καλύτερα. (Το ίδιο και για αυτό στη Μιχαλακοπούλου και στην αρχή της Βουλιαγμένης….καρατσεκαρισμένο.)

Το κιβώτιο δε χρειάζεται ανάκληση. Μη ξεχνάμε ότι τα BMW κιβώτια δεν είναι τύπου κασετίνας (Βλέπε Japan) αλλά έλαιομπανιέρας και σε συνάρτηση με την αλουμινένια κατασκευή έχουν και περισσότερο θόρυβο. Γενικά έτσι είναι όλα τα μπίμερ.

Χαίρομαι που όλα πήγαν καλά με τον πιτσιρικά.

Η λύση όντος είναι «αφήνουμε τελείως τα φρένα και ξαναπατάμε...ΤΣΑΡΟΥΧΙΑ όμως)

Με το θέμα ζελατίνα μας κάλυψες όλους!!! Συμφωνώ και επαυξάνω.

Με τα λάστιχα το ψάχνω ακόμα αλλά μάλλον καταλήγω προς METZELER Z6 μαλακά.

Πάντως όλοι είμαστε καψούρια τελικά με τη μπουμπού!!!


Orfeus αυτά που κοπανάνε είναι η μπαταρία και τα δύο στάντ.

Η μπαταρία θα σταματήσει να κοπανά εάν προσθέσεις λίγο vitex στο πλάι και στο πάτο του κουτιού. Με τα άλλα δυο δεν έχω λύση ακόμα.

Το θέμα των μπουζί λύθηκε στο μαγαζί της Μιχαλακοπούλου. Καλά παιδεία και συνεργάσιμα. Αυτό που είχε ακουστή ήταν και η πραγματικότητα. Η πρώτη ανάκληση ήταν των μπουζί που μια παρτίδα από το εργοστάσιο είχε πρόβλημα στη ακίδα και το βακελίτη με αποτέλεσμα η αλλαγή διάστασης του διάκενου να μην επιτρέπει σωστή ανάφλεξη. Και η δεύτερη καπάκι που έπιασε έμενα και ίσως και το μοναδικό F800 στην Ελλάδα, η διόγκωση του ντεπόζιτου λόγω προβληματικής βαλβίδας αναπνοής του συστήματος πλήρωσης. Η αντικατάσταση ήταν άμεσα και φυσικά χωρίς κόστος.

Που και που να τσεκάρετε το ντεπόζιτο σας. Ειδικά στο σημείο που κάνει τη εσωτερική κούρμπα πάνω από το πίσω λάστιχο. Εμένα εκεί πέταξε βυζί και μετά τρύπησε λόγω επαφής με το ελαστικό.

Για τη βαλβίδα πίσω φως φρένου έχει γίνει μεγάλο θέμα και στο forum. Μάλλον πρέπει να παραπονεθείς εντονότερα!!!!

Orfeus μου χαίρομαι πραγματικά που ξεκίνησες να μαθαίνεις να στριβείς. Κατά τύχη πριν καιρό πήγα με τη παρέα μέχρι τα Μέγαρα και τους είδα μέσα στη πίστα Tότε κατάλαβα ότι μάλλον όλοι μας χρειαζόμαστε ένα Track-Day!!!


Jof και εγώ πιστεύω ότι δε πρέπει να μπερδεύουμε τα θέματα γι’ αυτό και προτείνω να ανοίγουμε διαφορετικές ενότητες για οτιδήποτε μας απασχολεί..


Το θέμα της με τις ΔΙΑΡΡΟΕΣ απασχολεί όλο το site και δεν ξέρω τι πρέπει να κάνουμε.

Η αλήθεια είναι ότι η BMW δε μας σεβάστηκε και πολύ και πολλές φορές νιώθω και εγώ σαν πειραματόζωο.

Μη τα βάζεις μα τους ΠΩΛΗΤΕΣ. Οι περσότεροι δεν έχουν ιδέα γιατί τους μιλάμε αλλά ούτε και τις γνώσεις. Το μόνο που μπορεί να βοηθήσει είναι να έχεις καλές σχέσεις με κάποιο τεχνικό. Όχι και τόσο εύκολο βέβαια.

ΛΕΝΕ ΟΤΙ ΕΙΣΑΙ ΕΡΩΤΕΥΜΕΝΟΣ , ΜΕΧΡΙ ΝΑ ΞΑΝΑΕΡΩΤΕΥΤΕΙΣ. ΚΑΤΙ

Έχεις απόλυτο δίκιο. Μου αρέσει πολύ το Street Triple 675 αλλά είναι μικρό, δεν προσφέρει κάλυψη, δε χωρά ψυχή πίσω, δεν έχει ABS και τα ανταλλακτικά έχουν διπλάσια τιμή αυτής της BMW.

Τα παλιά BMW ΞΕΧΑΣΤΕΤΑ………το κέρατο μου.
 
#8 ·
Δόκτωρα τι ακριβώς να πω να μου αλλάξουν στο κιβώτιο?? Το πρόβλημα από 5η σε 6η έχει λυθεί εντελώς. Εξαιρουμένου του θορύβου (φυσιολογικό για κιβώτιο Bmw) το μηχανάκι δεν έχει κανένα άλλο πρόβλημα!!
 
#9 ·
Τα παιδια στη Μιχαλακοπουλου ειναι οκ και ειδικα ο Αρης αλλα εχουν υφος και δυστυχως ουτε αυτοι,ουτε οι στο Γερακα με εξυηρετησαν με τη βαλβιδα.Παιδευομαι με το αλλεν μονος.Ωστε ειναι γνωστο προβλημα οι βαλβιδες...Ρε παιδες που εχετε διαρροες?Αυτο με τα μπουζι πως τους το πες?Το βρηκες μονος ή στο ειπαν αυτοι?
 
#10 ·
goergef800, αφού έχει λυθεί το θέμα τότε πάω πάσο. Μάλλον το θέμα σου λύθηκε κατά τη διάρκεια του στρωσίματος οπότε μη σε απασχολεί. Απλά παρανόησα γιατί νόμισα πως το πρόβλημα το είχες μέχρι τώρα.

Orfeus τo θέμα με το ύφος είναι γενικότερο θα έλεγα στη BMW. Θα πούμε περισσότερα από κοντά………! Το πρόβλημα είναι γνωστό πάντως και μπορείς να το ψάξεις και στο forum. Και μάλλον θα το λύσεις μόνος σου από ότι σε καταλαβαίνω.

Όσο για τις διαρροές, το φαινόμενο δεν είναι 100% γενικό. Για παράδειγμα εγώ δεν έχω το παραμικρό μέχρι τώρα όπως και πολύ άλλοι. Συνήθως όμως οι διαρροές και με βάση καταθέσεις και άλλων από το forum βρίσκονται στη βάση του φίλτρο λαδιού, στη γραμμή της φλάντζας του κάρτερ κοντά στο ψυγείο της τρόμπας λαδιού και ψηλά στο καπάκι στη γραμμή που ενώνει με την υπόλοιπη κάσα (Σχεδόν στο ύψος του αριστερού γόνατου του αναβάτη).

Αρκετός κόσμος βέβαια έχει μπερδευτεί κατά καιρούς με τα απομεινάρια των κεριών και της βαζελίνες ειδικά ψηλά στο καπάκι που τα νομίζει για διαρροές.

Το θέμα των μπουζί δεν τους το είπα. Στη καμπάνια του βαρύτερου PULLEY μετάδοσης για ομαλότερη λειτουργία υπήρχε έλεγχος ιμάντα, αλλαγή της ροδέλας κιβωτίου/δίσκων και το τσεκάρισμα των μπουζί όπου και στη δική μου περίπτωση είχαν πρόβλημα. Σε ένα μπλε ST που ήταν την ίδια στιγμή στο συνεργείο για την ίδια καμπάνια τα μπουζί για παράδειγμα δεν είχαν πρόβλημα.
 
#11 ·
ΕΝΗΜΕΡΩΜΕΝΟ ΣΕ ΒΡΙΣΚΩ ΣΕ ΠΟΛΛΑ ΘΕΜΑΤΑ Dr KC . ΑΛΗΘΕΙΑ ΤΙ ΕΙΔΟΥΣ ΔΟΚΤΩΡ ΕΙΣΑΙ ?
ΜΠΡΑΒΟ ΠΑΝΤΩΣ ΓΙΑΤΙ ΜΟΥ ΕΔΩΣΕΣ ΑΠΑΝΤΗΣΕΙΣ ΣΕ ΠΟΛΛΑ ΕΡΩΤΗΜΑΤΑ , ΠΟΥ ΔΕΝ ΕΙΧΑ ΡΩΤΗΣΕΙ Ή ΑΚΟΥΣΕΙ (ΠΧ. ΚΑΜΠΑΝΙΕΣ ).ΝΟΜΙΖΩ ΟΤΙ ΒΑΣΙΚΑ ΑΥΤΑ ΤΑ ΦΟΡΟΥΜ ΓΙΑ ΑΥΤΗ ΤΗ ΔΟΥΛΕΙΑ ΥΠΑΡΧΟΥΝ... ΚΑΙ ΓΙΑ CHAT ΑΡΛΟΥΜΠΟΛΟΓΙΑΣ ΒΕΒΑΙΑ... ΠΟΛΛΕΣ ΦΟΡΕΣ. ΞΕΡΕΤΕ ΤΙ ΕΝΝΟΩ.
ΓΙΑΤΙ ΚΑΝΕΝΑΣ ΔΕΝ ΑΠΑΝΤΑΕΙ ΟΤΑΝ ΡΩΤΑΩ ΓΙΑ MANUAL? ΕΧΕΤΕ ΟΛΟΙ ?
 
#12 ·
Ορφέα αν θες να μιλήσουμε για ύφος και συμπεριφορά dealer, αξίζει να σου πω την εμπειρία μου με πολύ γνωστό όνομα αντιπροσώπου της BMW από τον οποίο πήρα την μπουμπού (και τον οποίο σίγουρα ξέρεις)...επειδή φαντάζομαι ότι βλέπει το forum, η κουβέντα καλό είναι να γίνει σε επίπεδο ΠΜ ή συνάντησης για καφέ. Για νε σε φτιάξω με έβαλαν να ΠΡΟΠΛΗΡΩΣΩ ΟΛΟ το μηχανάκι και μετά...chinese!! Όταν τους ξεμπρόστιασα με γράμματα μέχρι το Μόναχο, με έπαιρναν μέχρι και από την BMW Hellas τηλ για συγγνωμες...
 
#14 ·
jof manual για το δικο μας εχω ψαξει και γω αλλα τζιφος.Η μαμα εταιρεια λεει οτι μπορουμε να το ζητησουμε απο αντιπροσωπο για να εχουμε ενα μπουσουλα του τι γινεται στα σερβις αλλα οταν το ζητησα σε dealer η απαντηση ηταν αφοπλιστικη:"αφου ξερουμε εμεις τι χρειαζεται δεν υπαρχει λογος να ανησυχεις εσυ"! .Του συναγερμου το χει κανενας?
Πιλοτε εσυ εισαι που το προπληρωσες?lol...Αν ειναι ο εμπορας που νομιζω σε μενα εχει φερθει φαουλ εντελως...
Συναντηση επιβαλλεται για να γελασουμε και να πληροφορηθουμε...
 
#15 ·
Λοιπόν παίδες μάλλον έχουμε να πούμε πολλά από κοντά…..!

Καλό είναι να μη τα λέμε όλα από εδώ για ευνόητους λόγους.

Και όσο για το manual……όλο και κάτι θα κάνουμε!!!!

Όσο για τους Dealer…..βάλε φράπα σε κουβά και έρχομαι.

To Dr.KC είναι μεγάλη ιστορία….θα τα πούμε από κοντά. Μηχανολόγος/Αεροναυπηγός είμαι και τρελαμένος με την τεχνολογία.
 
#16 ·
ΜΑΓΚΕΣ ΜΕΣΑ ΣΕ ΟΛΑ. ΚΙ ΕΓΩ ΜΗΧΑΝΟΛΟΓΟΣ ΜΗΧΑΝΙΚΟΣ ΕΙΜΑΙ. Ο ΑΙΓΕΑΣ ΤΟ ΙΔΙΟ ΑΝ ΔΕΝ ΚΑΝΩ ΛΑΘΟΣ. ΩΡΑΙΑ ΘΑ ΤΟ ΦΕΡΝΩ ΝΑ ΤΟ ΦΤΙΑΧΝΕΤΕ ΕΣΕΙΣ [:d]. ΣΑΣ ΕΜΠΙΣΤΕΥΟΜΑΙ . :)
ΟΡΦΕΑ ΕΣΥ ΑΝ ΘΥΜΑΜΑΙ ΚΑΛΑ ΕΙΣΑΙ ΠΡΟΣ ΤΑ ΔΩ ΚΑΠΟΥ . ΓΚΡΑΤΙΠΑ?
 
#19 ·
Προτείνω συνάντηση στο Λαιμό (Καντίνα)…να κάνουμε και τη βόλτα μας.

Και στο «ΝΑΙ» στο ΣΕΦ θα ήταν καλά για πιο κοντά.

Αν έχετε χρόνο το κανονίζουμε και σε ένα από τα επόμενα απογεύματα.

Το ΣΚ δεν είναι και ότι το καλύτερο.

Θα το βάλω και στην ενότητα ‘ΣΥΝΑΝΤΗΣΗ’
 
This is an older thread, you may not receive a response, and could be reviving an old thread. Please consider creating a new thread.
Top